Victorie cu BC CSU Sibiu, cu sala arhiplină

U-Banca Transilvania și-a adjudecat episodul trei al Derby-ului de Transilvania, în fața unei Săli ”Horia Demian” plină ochi, biletele epuizându-se în cursul dimineții.

U-Banca Transilvania a început prin a încerca să nu permită Sibiului joc pe tranziție, filosofie de bază în baschetul etalat de elevii lui Dan Fleșeriu. Pentru a realiza acest lucru, Mihai Silvășan i-a împerecheat pe Kuti cu Kinnard, respectiv Watson cu Laser, iar strategia a dat roade în primele minute.

În ofensivă, Sakic și Barro au provocat multe suferințe oamenilor mari ale Sibiului, Kinnard și Cooper, Fleșeriu fiind forțat să îi schimbe repede. Nicio modificare nu a adus viteza de care are nevoie echipa de pe Cibin pentru a respira, astfel că tehnicianul oaspeților a cerut timp de odihnă (19-11, min. 8).

U-Banca Transilvania s-a așezat la repunere într-o zonă foarte mobilă, dar Pratt a găsit ținta de pe semicerc. Cu același procedeu a punctat și Lapornik, iar scorul primei pauze afișa o diferență de două posesii în favoarea echipei noastre (22-16).

Secvența a doua a început cu o triplă a lui Rasic din zero grade și diferența a continuat să crească minut cu minut, ajungând la 16 puncte în minutul 14 (36-20).

U-Banca Transilvania a încercat în permanență să scadă din cadența alergării sibienilor și să închidă culoarele, forțând în multe rânduri oaspeții să aleagă aruncarea de la distanță, procedeu la care în primele două sferturi nu au excelat.

Când apărarea noastră a scăzut ritmul și a căzut în capcanele traversărilor pe sub panou ale Sibiului, Laser a ajuns în buza coșului în două rânduri și a înscris, iar Silvășan a cerut timp de odihnă (38-24, min. 16).

Lapornik a irosit două situații bune în ofensivă, iar Cooper a înscris cu fault, transformând și de la linia de pedeapsă și Sibiul s-a apropiat la 11 puncte (39-28, min. 18). Oaspeții au continuat să învârtă jucătorii sub panoul nostru, pentru a permite cumva apropierea de inel și strategia a dat roade și banca noastră a cerut pauză (41-32, min. 19). Peste jumătate de minut, oaspeții au cerut la rândul lor timp de odihnă, perioadă în care doar Watson a punctat, de la linia de libere.

Diferența fragilă de la pauză venea din cele două aruncări de la distanță reușite în plus de echipa noastră, alături de o precizie aproape perfectă la ”libere”: 10/11, față de 5/12 în dreptul sibienilor.

Fundașii au produs primele puncte ale reprizei secunde, Laser și, respectiv, Watson, ajutați pe urmă de Pratt și Kuti. Tot Kuti a interceptat o minge de la Cooper și a dus-o până în coșul sibian, iar peste un minut Sakic a făcut la fel, dar a preferat o pasă la Barro pentru finalizare. Sibiul a intrat imediat în ședință (55-40, min. 27).

A fost rândul lui Laser să procedeze la fel, iar de cealaltă parte Watson a tăiat în două defensiva sibiană în câteva rânduri și diferența nu s-a micșorat, din contră.

Sibiul a încercat să comprime cât mai mult defensiva noastră zonă, pentru a avea mai multe șanse de a puncta, dată fiind ziua slabă de la semicerc. Scorul secvenței s-a stabilit de la linia de libere, respectiv 63-51.

În primele patru minute ale ultimului sfert, cele două echipe nu au reușit mai deloc să bage mingea în coș, înmulțindu-se bâlbele de ambele părți. Lapornik a pătruns hotărât și a înscris cu fault, provocând răspunsul băncii sibiene, care a cerut pauză (69-54, min. 34).

La reluare, Pratt a găsit ținta de la distanță, abia a treia reușită de acest fel a sibienilor, Lapornik a ratat în două rânduri, iar Pratt a mai pus o dată mingea în coș, aducând Sibiul la doar zece puncte în spate (69-59, min. 37).

Watson a continuat, însă, să taie felii din apărarea oaspete, desertul constituindu-l aruncările libere suplimentare. După șapte puncte consecutive puse pe afișaj, oaspeții au cerut timp de odihnă (76-59, min. 38).

Sibiul a decupat rapid șapte puncte din deficit, însă a avut nevoie de mai mult de un minut pentru asta, iar Mihai Silvășan a cerut timp de odihnă, pentru a securiza finalul de meci (76-66, min. 39).

Aleksandar Rasic a transformat două libere, Kinnard a ratat de la distanță și timpul s-a scurs. Paliciuc a înscris și el două aruncări de pedeapsă, iar Rasic și Paliciuc au înscris ambii de dincolo de semicerc în ultimele trei secunde de joc, încheind en-fanfare un meci frumos și gustat de publicul numeros și gălăgios din Sala Sporturilor ”Horia Demian”.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”A fost un meci pe care, cred eu, l-am controlat de la un capăt la celălalt. Sunt fericit pentru intensitatea pe care am avut-o, pentru cum au evoluat băieții și cum s-au luptat. Am reușit să le oprim jucătorii cheie, nu au avut aruncările pe care le au de obicei și, cred eu, nu s-a pus în niciun moment problema învingătoarei. Meci intens din toate punctele de vedere, au fost momente tensionate, însă am trecut foarte bine peste ele. Știam că dacă vom câștiga astăzi, mai avem șanse la locul 1, pe care altfel nu prea le mai aveam. Le-am spus băieților în vestiar că pentru noi, de acum înainte, toate meciurile sunt de Play-off, trebuie să le câștigăm pe toate dacă vrem să terminăm pe primul loc. A fost o atmosferă frumoasă, demnă de un adevărat derby, le mulțumesc fanilor pentru că au venit să ne susțină și sper că nu i-am dezamăgit”.

U-Banca Transilvania - BC CSU Sibiu 81-71 (22-16, 21-16, 20-19, 18-20)