Infrangere pentru tricolori in Letonia

Echipa nationala de seniori a Romaniei a fost invinsa de Letonia la Riga, scor 88-65 (20-16, 16-19, 29-18, 23-12), acesta fiind al treilea meci din cadrul Grupei F de calificare la Eurobasket. Capitanul echipei nationale, dar si al U-Banca Transilvania, Mihai Silvasan a avut din nou o seara de exceptie. "Silva" a jucat 22 de minute, timp in care a inscris 13 puncte si a cules 4 mingi sub panou, fiind al doilea marcator al echipei noastre, dupa Vlad Moldoveanu (17 p.). Al treilea marcator al tricolorilor a fost pivotul U-Banca Transilvania, Catalin Baciu, care a avut un prim sfert senzational. El a contabilizat in cele 14 minute petrecute pe parchet 10 puncte si 3 recuperari.Rares Mandache si Tudor Jucan au evoluat la randul lor 16 si, respectiv, 13 minute, insa pe tabela doar Mandache s-a facut simtit, cu 2 puncte, 1 recuperare si 1 pasa decisiva. Pe banca a contribuit si kinetoterapeutul echipei noastre, Adrian Resteman.In celalalt meci al grupei, Slovacia s-a inclinat pe teren propriu in fata Suediei, scor 72-75. Romania ramane pe locul second in grupa F, cu doua victorii si o infrangere, in urma Letoniei (3/0), dar in fata Suediei (1/2) si Slovaciei (0/3).Tricolorii vor intalni Slovacia in 20 august, pe teren propriu.