Înfrângere la Timișoara, cu BC SCM

U-Banca Transilvania s-a deplasat la Timișoara pentru meciul cu BC SCM, contând pentru etapa a 29-a a Ligii Naționale.

Este cel de-al cincelea meci între cele două combatante în acest sezon, elevii lui Mihai Silvășan impunându-se de fiecare dată. Trei dintre precedentele dueluri s-au disputat în Liga Națională (81-70 în etapa 11 la Timișoara, 93-91 în retur, la Cluj-Napoca și 98-89 în turul Top 6) și unul în semifinalele Cupei României (77-75, la Sfântu Gheorghe). În clasament, înaintea acestei runde, echipa noastră se afla pe locul secund, cu 21 de victorii și șapte înfrângeri, bănățenii fiind pe poziția a 5-a, cu 17 meciuri câștigate și 11 pierdute.

Ambele echipe veneau după înfrângeri, Timișoara pierzând la Oradea, 70-74, în timp ce echipa noastră a cedat pe teren propriu în confruntarea cu Steaua CSM EximBank după două reprize de prelungiri, 94-99.

Jocul a început într-o ușoară notă de dominare a gazdelor, ceva mai grijulii cu mingea. Oportunitățile primite cadou de către timișoreni au fost transformate în puncte, astfel că în minutul 6 gazdele aveau 13-4, iar tehnicianul echipei noastre s-a văzut nevoit să întrerupă meciul pentru a găsi butonul de demaraj.

U-Banca Transilvania a trecut în zonă, însă calitatea baschetului etalat de alb-negri nu s-a schimbat prea mult: băieții noștri nu au mai pierdut cu așa multă lejeritate mingile, însă au ratat din toate pozițiile, astfel că prima pauză consemna un avantaj de zece puncte pentru gazde: 22-12.

Echipa noastră a început actul secund într-o formulă inedită, cu Watson, Zeigler și Kromah în același timp pe teren, jucătorul străin netrecut pe foaie fiind Aleksandar Rasic. Timișorenii au intrat repede în penalizare, acumulând patru faulturi în mai puțin de două minute de joc, însă jocul a fost destul de sterp de ambele părți, cu doar patru puncte înscrise în trei minute de joc (24-14, min. 13).

Și echipa noastră a intrat în penalizare devreme, în minutul 14, astfel că cele două formații au început să staționeze tot mai des la linia de libere. Miha Lapornik a găsit prima aruncare de la distanță a echipei noastre exact la mijlocul sfertului secund (!) și a readus diferența sub pragul psihologic de 10 unități, astfel că a fost rândul lui Tudor Costescu să oprească jocul (31-22, min. 15).

Tot slovenul nostru a fructificat două penalități la reluare, Watson a accelerat jocul și a punctat, la rândul său, din semicerc și a redus deficitul la doar cinci puncte (31-26, min. 17). Mijajlovic și Diaz au pus câte trei puncte în mai puțin de 20 de secunde, Calotă a ajutat și el cu două libere și din nou au fost 11 lungimi între cele două combatante (39-28, min. 18).

Cu 90 de secunde înainte de pauză, staff-ul nostru a solicitat cel de-al doilea timp de odihnă (41-29, min. 19). Festivalul Aruncărilor Libere de la Timișoara a continuat la fiecare atingere între jucători, astfel că până la pauză s-a înscris doar din acest procedeu, cu excepția ultimei acțiuni de sub panoul nostru a lui Stevanovic, care a stabilit scorul după 20 de minute de joc: 45-32.

Remarcabile în statisticile pauzei erau diferențele consistente de la capitolele paselor decisive (10-4) și al mingilor pierdute (4-8), fiind egalitate la recuperări, 18-18.

În debutul sfertului al treilea, fiecare echipă a punctat după câte o intercepție, Lasan Kromah arătând o mare poftă de joc. Americanul a interceptat două mingi, a punctat pe contraatac, a înscris cu fault pe pătrundere și U-Banca Transilvania a revenit la zece puncte diferență (51-41, min. 23).

Din nou, gazdele au intrat în penalizare în trei minute, odată cu un fault antisportiv fluierat la Calotă. Watson a fructificat aruncările de pedeapsă, Drungilas a atârnat și el un cârlig și la mijlocul secvenței cele două echipe erau despărțite de doar două posesii (51-45, min. 25).

Defensiva noastră a continuat să pună osul la treabă, timișorenii fiind puși în dificultate de apărarea om la om, perioadă în care atacul a început să fie mai precis și să producă puncte. Cu trei minute înainte de finalul actului, U-Banca Transilvania a venit la patru puncte în spate, după o acțiune a lui Drungilas (53-49).

Agresivitatea celor două defensive a fost răsplătită cu multe aruncări de penalitate. Lapornik și Torok de partea noastră, respectiv Drăgușin, Diaz, Burdgess și Jeremic au punctat de la linia de pedeapsă, până la finalul sfertului doar Burdgess și Kuti înscriind prin lay-up, respectiv o aruncare de dincolo de semicerc (60-57, min. 30).

Torok și Kromah au ratat două aruncări de la distanță în debutul ultimului sfert, însă Calotă a fructificat două pătruderi și gazdele s-au desprins din nou (66-57, min. 32).  Watson și Kromah au început să aleagă pătrunderile perpendiculare pe lângă oamenii mari ai gazdelor și, când nu au pus mingea în coș, au servit bine pentru coechipieri și s-au obținut în cel mai rău caz faulturi, timișorenii jucând din nou cu penalizare încă din minutul 4 al secvenței.

Drungilas a fost, însă, primul om eliminat pentru cumul de faulturi (min. 35). O combinație alley-oop Komatina - Diaz a adus entuziasm în rândul gazdelor, iar Mihai Silvășan a simțit momentul și a cerut rapid timp de odihnă (72-66, min. 36).

Lapornik a înscris două libere, Sakic l-a imitat și ultimele trei minute porneau de la scorul de 72-70. Fiecare atac al echipei noastre a fost stopat prin fault și au rezultat vizite la linia de pedeapsă, astfel că Tudor Costescu a încercat să facă schimbări în angrenajul echipei sale (74-70, min. 38).

Sakic a mai înscris două aruncări de la linia de pedeapsă, însă în faza următoare un alt pivot a părăsit terenul - Ousmane Barro, senegalezul acumulând și el cinci greșeli personale. Watson a executat un slalom prin defensiva timișoreană, a înscris cu faultul lui Jeremic și a înscris și aruncarea suplimentară, echipa noastră egalând pentru prima dată cu 90 de secunde rămase de joc (75-75).

Calotă l-a imitat, însă, la faza urmatoare, Watson a ratat din zero grade, Burdgess a înscris de sub inel și Mihai Silvășan a cerut timp de odihnă, cu 40 de secunde rămase de joc (80-75). Sakic a ajuns în șapte secunde la linia de libere, croatul a înscris ambele aruncări și a fost rândul gazdelor să ceară pauză (80-77).

Lapornik l-a trimis rapid pe Mijajlovic la linia de pedeapsă, sârbul a înscris însă doar una și în următoarele patru secunde a ajuns Kromah singur cu panoul, însă a ratat ambele aruncări. Burdgess a ratat, la rândul său una din cele două șanse, banca noastră solicitând ultimul time-out cu 18 secunde rămase de joc (82-77).

Watson a pus mingea în coș în șase secunde, fiind rândul gazdelor să își folosească ultimul timp de odihnă (82-79). Băieții noștri nu au putut faulta mai repede de șase secunde, Sakic acumulând a cincea greșeală în acest efort. Burdgess a înscris una din cele două aruncări libere și a închis meciul, consfințind prima victorie a Timișoarei în duelurile din acest sezon cu U-Banca Transilvania.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

Thumbnail

”Este o nouă înfrângere dureroasă pentru noi, însă în această seară nu vreau să discut prea mult despre baschet, a fost evident că Timișoara a fost mai motivată, au început meciul așa cum trebuie și noi din nou nu am avut acea intensitate despre care tot vorbim. Ca și la meciul cu Steaua, a trebuit să revenim de la o diferență mare, astăzi au fost cred 15 puncte.
Sunt niște probleme pe care trebuie să le rezolvăm, am avut în această seară, după meci, o ședință mai lungă cu băieții. A apărut o oboseală mentală firească după atâtea jocuri, însă nu o tratăm ca pe o scuză, ea este normală, dar trebuie să trecem peste ea! Trebuie să luptăm împreună pentru a depăși acest moment dificil, dacă strângem rândurile și luptăm împreună, vom avea succes! Dacă, însă, vom sparge rândurile, vom avea un sezon nu foarte reușit. Eu sunt însă convins că avem cu toții acea mentalitate de învingători și că vom încerca să găsim soluțiile cele mai bune. Nu vom ceda în niciun meci, încă mai avem șanse la locul 1, trebuie să câștigăm toate cele trei jocuri pe care le mai avem în această fază și ne vom lupta pentru asta!”

BC SCM Timișoara - U-Banca Transilvania 83-79 (22-12, 23-20, 15-25, 23-22)