Încheiem victorioși turneul de la Cluj-Napoca

U-Banca Transilvania și-a respectat statutul în meciul cu CSM Târgu Jiu, ultimul desfășurat în cadrul turneului de la Cluj-Napoca. Ardelenii au bifat victoria cu numărul 18 în campionat, după ce i-au răpus pe gorjeni cu 103-68.

Nici de această dată nu s-a pus problema învingătoarei. CSM a rezistat aproximativ cinci minute în meciul cu U-Banca Transilvania, apoi Richard și compania și-au impus ritmul. Karel Guzman a înscris pentru 19-9 și a devenit, rapid, principala soluție ofensivă a alb-negrilor în fața adversarilor. Astfel, am terminat primul sfert cu 17 puncte avanaj, în timp ce la pauză tabela indica 47-26.

Chiar și cu o rotație scurtă, elevii lui Mihai Silvășan nu le-au dat șanse adversarilor. Guzman a făcut spectacol, pe când Wrights, Edwards și Stipanovic au furnizat puncte. Totodată, Akos Szentkuti, tânărul de doar 15 ani crescut la academia U-BT, a bifat 9 minute de joc și a reușit 2 puncte.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

Eram într-o situație dificilă. Practic, am avut pentru acest meci doar șapte jucători disponibili, plus Akos Szentkuti. Mă bucur că am câștigat și mă bucur că nu am avut alte accidentări. Așteptăm mâine să vedem ce rezultat va avea RMN-ul pe care îl va face Donatas Tarolis. Sperăm că a suferit doar o entorsă urâtă, nu altceva mai grav. Oricum, el va fi indisponibil o săptămână sau două, cel puțin. Mergem mai departe, trebuie să trecem peste probleme și să devenim din ce în ce mai buni.