Eșec în meciul al treilea din semifinale

U-Banca Transilvania a suferit o înfrângere luni seara, în meciul trei al semifinalei cu CSO Voluntari. Gruparea ilfoveană ne-a învins cu scorul de 100-95, astfel că formațiile se vor reîntâlni și miercuri, tot la Sala Gabriela Szabo.

Startul duelului a fost în care Voluntariul a strălucit, alb-albaștrii mergând la 14-5 după un coș izbutit de Anthony Hickey. Prin acea reușită, americanul anunța o seară impresionantă din punct de vedere ofensiv. Cealaltă gură de foc a oponenților, Devoe Joseph, a fost din nou la înălțime și ne-a turnat plumb în picioare prin coșuri de la mare distanță. CSO a condus cu 26-22 la finalul primului sfert, însă Nandor Kuti și Patrick Richard au sunat trezirea în actul secund. Drept urmare, la pauză tabela indica egalitate, 44-44.

În repriza secundă, deși am condus în primele cinci minute, Anthony Hickey a oferit răspunsuri pe măsură. Fundașul a punctat pentru 61-57, apoi combatantele au mers cap la cap. Matt McCarthy și-a dus colegii la 80-73 și ulterior la 86-78, moment în care Mihai Silvășan a cerut time-out. Ne-am apropiat la un punct, 91-90 după coșul lui Guzman, dar Voluntariul a gestionat mai bine finalul și a obținut o victorie vitală în serie.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

A fost un meci foarte complicat pentru noi, ei au avut doi jucători în zi de grație. Evident, nu poți câștiga un meci atunci când primești 100 de puncte. Ofensiv am înscris 95 de puncte, ceea ce este bine, însă apărarea a lăsat mult de dorit. Pentru meciul de miecuri trebuie să corectăm anumite aspecte în apărare, știam că nu vor ceda. Știam că nu vom veni doar la plimbare la București. Din păcate nu am reușit să ne montăm așa cum trebuie, deci rămânem și pentru meciul de miercuri, în care sperăm să ne schimbăm atitudinea și apărarea în primul rând.

Patrick Richard, jucător U-Banca Transilvania

Cred că este a doua oară în acest sezon când primim 100 de puncte. Am pierdut prea multe mingi, iar ei au jucat cu mai multă energie. În ultimul sfert au înscris aproape 30 de puncte, mult prea mult. Trebuie să mergem mai departe. Încă ne aflăm la conducere în serie și vom arăta o altă față miercuri.