Declaratii 24 martie

Tab Baldwin: "Suntem foarte multumiti cu victoria de la Pitesti, care este o performanta buna a returului pentru noi. Pitesti a jucat din greu, a fost un meci tare, dar noi am avut determinare si o putere mentala mai mare. Pivotii nostri au avut probleme cu greselile personale inca din prima repriza, astfel ca a contat mult ajutorul dat de Silvasan, Gibson si Cuic. Anihilarea lui Lawrence a fost scopul nostru, dar chiar si asa a reusit sa marcheze 25 de puncte. Acel meci a trecut deja, urmeaza cel cu Rovinari, in care echipa trebuie sa aiba aceeasi mentalitate si determinare. Nu avem inca acel 100 % in pregatire, acea seriozitate dinaintea meciurilor importante. Sincer, astept mai mult de la baieti, pentru ca nu mai e timp de vancata. In 6 saptamani va fi gata sezonul, acum incepe play-off-ul si trebuie sa ne concentram pe fiecare meci. Cred ca potentialul nostru e urias, in special cel fizic. La Pitesti, am jucat probabil la 65-70 % din potential, dar mi-as dori mai mult, chiar daca avem un "mix" de jucatori tineri cu jucatori experimentati. Mai avem mult de munca, dar suntem in progres real in ultimele saptamani".

Mircea Cristescu: "Meciul cu Rovinari se va juca vineri, de la ora 19.00, iar in deschidere, vor juca echipele clujene U 14 calificate la turneul final, adica CSS Viitorul si U-Mobitelco. Revenind la meciul de la Pitesti, vreau sa spun ca speranta mea este ca va fi punctul de pornire inaintea play-off-ului si ca acela e jocul nostru normal, iar ce s-a vazut cu Elba, a fost anormal. Asteptam decizia Comisiei, dupa depunerea memoriului nostru, pentru meciul cu Elba. Decizia de acordare a celor doua libere pentru Elba in final, am considerat-o viciere de rezultat. Consideram ca meritam sa castigam si daca am fost condusi 36-37 de minute, pentru ca am recuperat diferenta in doar 3 minute si aveam un punct avantaj, cand arbitrii au acordat liberele pentru Elba. Atitudinea jucatorilor timisoreni dupa meci a incitat publicul si acesta e si unul din motivele pentru care ne dorim sa intalnim Elba in play-off, la fel ca si pe Otopeni. Echipa noastra ar avea o motivatie suplimentara, dar nu se poate sti in acest moment adversara".