imagine articol

Declaratii, 15 aprilie

Tab Baldwin: "Nu e un secret pentru nimeni ca acest sezon a avut multe suisuri si coborasuri pentru echipa noastra. Suntem aici, inaintea play-off-ului, pe un loc la care nu ne asteptam, ma refer mai ales la faptul ca am pierdut avantajul terenului propriu. De aceea, cel mai important meci devine cel cu Sibiul, o adversara dura, care la fel ca noi a avut un sezon oscilant. Ne vom duela cu Matthews, unul din talentele campionatului, care creaza multe situatii dificile pentru aparatori, cu Johnson, Scott, Brown sau Harrison, care cauzeaza fiecare multe probleme in joc. Mai mult decat valoarea individuala a jucatorilor adversi, conteaza insa jocul liber, lejeritatea cu care schimba stilul de joc sau agresivitatea. Noi am muncit din greu tot sezonul si sper ca ne-am invatat lectiile pana acum. Suntem obligati sa invingem in primul meci, nu e un meci de "do or die", insa pentru noi ar fi ideal sa obtinem victoria in deplasare. Jucatorii sunt conectati la importanta meciului, vor sa lupte si realizeaza ca e ultima sansa. In lot sunt unele probleme de sanatate, dar nu atat de grave cum au fost in ultima perioada. Trebuie sa fim toti responsabili, nu mai e timp de relaxari in fata unei echipe periculoase ca Sibiul, care isi va schimba tactica, tempoul si tot ce va putea pentru a surprinde. Ne asteptam la asta, intelegem si suntem pregatiti. Ne asteapta si atmosfera din tribune, care e ca <un caine salbatic>, ne <ataca, musca>. Cred ca totul va fi si mai intens decat pana acum, pentru ca Sibiul e un oras de baschet si toti fanii realizeaza ce importante e meciul. Noi trebuie sa fim ca un burete, sa absorbim totul, dar sa folosim in avantajul nostru".

Mircea Cristescu: "Cred ca am avut cel mai slab sezon regulat din ultimii ani. Multa lume se intreaba de ce, cand am avut cel mai bun buget din ultimii ani. E ca un blestem pentru echipele care poarta brandul U pe piept, parca cu cat cresc bugetele, scad performantele. Sunt mai multi factori la echipa noastra: accidentarile, care au fost in acest sezon cam cat in ultimii 10 ani la un loc, lipsa de experienta a unor jucatori tineri, care au valoare, dar nu stiu s-o controleze, ar putea fi primii doi factori. Alaturi de suporteri am fost tristi din cauza insucceselor. De exemplu, daca am fi castigat cu Timisoara eram pe locul 2, asta ne demonstreaza ca pentru noi, diferenta de la agonie la extaz a fost cat un fir de par. Acum incepe play-off-ul, nu mai timp de analize si resentimente. Va fi un play-off special, in care cred ca nicio echipa nu poate baga mana in foc ca va trece lejer in turul urmator. Cat despre disputa noastra cu Sibiu, pot spune ca deja m-am <plictisit> in sensul bun, de cand ne tot intalnim in play-off. Parca doar asta e sansa noastra. Nu cred ca istoria se repeta, fiecare meci e altfel, dar cred ca daca vom juca bine, vom invinge. Cea mai frumoasa amintire pentru mine din toate disputele Cluj-Sibiu este victoria obtinuta prin cosul lui Silvasan in ultima secunda. Va depinde de noi cum vom face fata presiunii din teren, iar daca vom controla momentele grele, sunt sigur ca vom invinge. Vinerea Mare sigur va fi cu adevarat Mare. Vom face o adresa catre clubul din Sibiu pentru a cere oficial bilete pentru fanii nostri. Cate bilete ne vor da, atatea vor primi si ei pentru meciul de la Cluj".

Echipa noastra va pleca joi, la orele pranzului, spre Sibiu. Meciul va avea loc vineri, de la ora 19.00, in direct pe Telesport.

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit Cluj