Campionii României o înving pe Darüşşafaka în primul meci din grupe

U-Banca Transilvania a început cu o victorie grupa din Basketball Champions League. Baschetbaliștii noștri au răpus-o pe Darüşşafaka, scor 66-60. Meciul s-a desfășurat marți, la BTarena, și a putut fi urmărit în direct la Look Sport.

Formația clujeană s-a lovit de numeroase probleme de lot în ultima perioadă. În plus, Will Cherry, noul fundaș, nu a putut fi trecut pe foaia de joc, din cauza unei probleme medicale. Astfel, Giordan Watson a redebutat cu succes la U-Banca Transilvania. Accidentat, Watson a efectuat doar un antrenament cu colegii săi, înaintea duelui istoric cu turcii. Miza confruntării și-a spus cuvântul, iar elevii lui Mihai Silvășan au dat peste o defensivă sufocantă a turcilor. Am cedat numeroase posesii, însă nu am pierdut controlul disputei, deși tabela indica 14-21 la finalul primului sfert. Patrick Richard și Elijah Stewart s-au evidențiat în ofensivă, așa că am pus umărul la un parțial de 8-0 și am preluat conducerea la pauză, 32-31.

Încleștarea s-a desfășurat sub semnul echilibrului și după pauză. Elevii lui Mihai Silvășan au arătat spirit de luptă și s-au luptat cu îndârjire sub panou. Andrija Stipanović, Dustin Hogue și Stefan Birčević au izbutit recuperări vitale în economia jocului, pe când Stewart a învins apărarea celor de la Darüşşafaka. Am beneficiat inclusiv de 11 puncte pe tabelă, 61-50, moment în care formația din Istanbul nu a mai putut emite pretenții.

Elijah Stewart, jucător U-Banca Transilvania

A fost un meci important, mai ales că ne-au lipsit unii jucători. Am decis să fim cât se poate de uniți și să facem ca apărarea să devină punctul nostru forte. Știam care este obiectivul nostru, eu mi-am dorit din start să joc în Champions League. Suntem o echipă în adevăratul sens al cuvântului, fiecare are rolul lui. Întotdeauna ne dorim să câștigăm, nu ne pasă de statistici. Odată ce îi vom avea recuperați pe toți jucătorii, cerul va fi limita pentru noi. Există mult potențial. Ne lipsesc aproape jumătate din jucători, însă nu căutăm scuze. Vrem tot timpul victorii.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

A fost un joc încâlcit din toate punctele de vedere. În primul sfert am avut 9 mingi pierdute. Parcă am jucat cu frâna de mână trasă. Pe parcurs ne-am revenit puțin și ne-am luptat mult mai bine. Am avut faze reușite în atac. Apărarea a făcut diferența, ne-am luptat foarte mult. Am învins această echipă la recuperări, ceea ce nu este puțin lucru. Ei sunt una dintre echipele puternice din Turcia. Țin să îl felicit pe Giordan Watson, el vine după un singur antrenament împreună cu echipa. Nu a mai jucat un meci oficial din luna iunie și nici nu s-a mai antrenat din acea perioadă, decât individual. Ne-a dat 15 minute bune și ne-a ajutat să învingem. Will Cherry nu și-a trecut vizita medicală, are ceva probleme la inimă și am fost nevoiți să îl introducem pe Giordan în teren. A arătat caracter și ne-a ajutat mult. Eu nu o să caractez acest rezultat drept istoric. Ne bucurăm că suntem aici și ne dorim să ne calificăm mai departe. Dacă ne mulțumim cu o singură victorie, nu vom reuși să mergem mai departe. Ne bucurăm de baschetul din Champions League și cred că am demonstrat că avem un cuvânt de spus în competiție.