Calificare în finală în fața propriilor suporteri

U-Banca Transilvania a reușit să se califice în finală, după ce a câștigat meciul decisiv cu CSO Voluntari. Pentru prima dată după o pauză de un an și patru luni, suporterii au putut să asiste la meci și ne-au condus spre o victorie cu 75-56.

Presiunea jocului s-a simțit încă din primele minute, astfel că formațiile nu au excelat din punct de vedere al realizărilor pe tabela de marcaj. După primul sfert, alb-negrii conduceau cu 16-15, apoi la pauză am avut avantaj minim, 32-31.

În repriza a doua, jucătorii s-au încărcat cu energia publicului și au copleșit defensiva ilfovenilor. Donatas Tarolis a fost eficient în spațiul de trei secunde și a înscris mai multe coșuri cu fault. De asemenea, Patrick Richard a punctat în momentele cheie, la fel ca Marquis Wright. După o primă parte ștearsă, Justin Edwars a prins mai multe mingi importante și s-a descurcat în fața apărării de la Voluntari. Alb-negrii au pus umărul la un parțial de 8-0 și s-au desprins ușor la peste 10 puncte. Adversarii nu au putut să ofere replica, astfel încât am obținut calificarea în finală.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

Ne bucurăm enorm de mult că sunt alături de noi fanii. De aceea sportul este frumos, pentru că are fani și că lumea vine să își susțină favoriții. Din punctul meu de vedere nu contează în ce stare am fost. O să fac tot ce ține de mine la următoarele meciuri, operat sau neoperat. Vreau să îi ajut cât pot eu de bine. S-a simțit presiunea meciului. Niciodată nu este ușoară o semifinală. Eram echipa care aveam totul de pierdut. Sunt două stări total diferite la cele două formații. Tot timpul le-am spus că trebuie să ne salvăm cu apărarea, apoi au venit unele coșuri de trei puncte și ne-am desprins în repriza a doua. Apărarea a fost foarte bună, i-am ținut la 56 de puncte. S-a terminat semifinala, urmează doar să ne recuperăm cât mai bine și să muncim pentru a fi pregătiți să ducem bătălia cu Oradea.

Donatas Tarolis, jucător U-Banca Transilvania

A fost incredibil. Fanii întotdeauna ne dau mai multă energie și vrem să le mulțumim că au venit să susțină. Înseamnă mult pentru noi. Am fost uniți, am rămas la planul stabilit, iar în ofensivă am jucat mai bine ca ei. Nu contează prea mult prestația mea individuală, cel mai important este că am câștigat împreună.